Neraz, aj pri písaní príspevkov do nového seriálu, sme sa presvedčili, že bez osobného kontaktu sú niektoré predsavzatia „mŕtve“. Boli sme rozhodnutí, v súlade s podtitulom serie článkov Všetko o invalidnom vozíku a jeho pasažierovi, že budeme vždy konkrétni. Snažili sme sa (a stále sa aj snažíme), aby naše rady boli jednoznačné, presné a adresné. Bez „hmatateľného“ človeka to však nie vždy je možné. A aj preto má pripravované podujatie – Salón Vozickar.info – veľký význam. Pre nás, ktorí chceme potrebné informácie poskytovať, ale aj pre vás, ktorí tieto informácie hľadáte.

Salón Vozickar.info sme vytvorili ako unikátnu kombináciu výstavy, konzultácií a mikrovzdelávania. Podujatie, prvé svojho druhu na Slovensku, sa bude konať 31. októbra v Piešťanoch (hotel Máj) od 12.00 do 19.00 hodiny.

 

Impulzy neustále prichádzali z viacerých smerov

 

Dôvod z úvodu tohto príspevku, ktorý podnietil „narodenie“ vozičkárskeho salóna, nie je jediný. Je to skôr posledný impulz. Myšlienka vytvorenia takto nevšedne, no podnetne štruktúrovaného podujatia zrela v mysli Mireka Zemana, majiteľa spoločnosti Letmo, ktorá robí život na vozíku lepším, pomerne dlho. Až sa nakoniec zrodilo sofistikované podujatie, na ktorom môžu byť všetci a baviť sa budú môcť o všetkom.

My však chceme ísť trochu viac do hĺbky, k samotnej podstate. A preto sme sa pýtali, čo konkrétne naštartovalo túto nie najlacnejšiu firemnú aktivitu? Akú podobu bude mať Salón Vozickar.info a koho tam môžete stretnúť? Odpovede na tieto, ale aj ďalšie otázky sa dozviete v nasledujúcom rozhovore s Mirekom Zemanom, hlavným organizátorom novodobého jedinečného výstavno-edukačného vozičkárskeho salóna.

  • Kedy ste začali uvažovať o zorganizovaní akcie tohto druhu a aké vnútorné a vonkajšie podnety (impulzy) vás k tomu viedli?

– Impulzy prichádzali v niekoľkých rovinách. Tým prvým bolo prepojenie, možno aj návrat, z on-line do off-line prostredia. Teda z internetového priestoru späť do reality. Druhým bol portál Vozickar.sk. Už prelomil hranicu 20-tisíc vzhliadnutí za mesiac, tak som začal cítiť silný potenciál komunity. Začal som mať tiež nepríjemný pocit, že miesto stretávania si radšej veci „lajkujeme“. Namiesto toho, aby sme pridali ruku k dielu, tak len nazdieľame príspevok. No ja stále verím, že v ľuďoch zostala túžba stretnúť sa a spoločne posúvať projekty vpred.

Vytvoriť podmienky pre stretávanie sa na jednom mieste

 

  • A čo ďalšie vnuknutia, ktoré vás upozorňovali, že vo vozičkárskom svete nie je všetko „košer“?

– Ďalšou rovinou bola všeobecná efektivita. Za spoločnosť Letmo som v poslednom čase absolvoval veľmi veľa osobných konzultácií správneho sedenia. Vždy je to záležitosť na dve až tri hodiny. Najprv sa rozprávame o základných pravidlách a postupne si načrtneme zmeny. A nakoniec ich aj fyzicky na vozíku predvedieme. Avšak vzhľadom na moje pracovné vyťaženie už časovo a fyzicky nezvládam navštevovať každého doma. A tak som začal hľadať riešenie, aby ovca ostala celá a vlk bol sýty. Došlo mi, že musíme vytvoriť nejaký pákový efekt, kedy spojíme viac ľudí na jednom mieste. A prinesieme im vhodnú edukáciu, servisné zázemie a produktovú ponuku. K tomu sa pridá odborník na legislatívu, prípadne na financovania, ďalší na úpravu áut…

  • Ale niečo také tu už máme. Aj na Slovensku sa predsa organizujú rôzne výstavy zdravotníckej techniky a kompenzačných pomôcok. Nie je táto vaša akcia „zbytočným nosením dreva do lesa“?

– To je možno tretia rovina spomínaných impulzov. V oblasti výstavníctva panuje kreatívna impotencia tradičných veľtržných firiem. Vedia podať cenník nájmu plochy za štvorcový meter, ale nevedia osloviť ani cieľovú skupinu, ani predať svoju myšlienku firmám. Kto bol tento rok na bratislavskom Non-hendikepe alebo brnenskom Rehaprotexe, vie, o čom hovorím.

Skoro by som povedal, že tak dlho sa chodí s džbánom po vodu, až sa ucho odtrhne. Na podobných podujatiach som vystavoval od roku 2001. Platíte poplatok za plochu, za firmu, za stánok, za schválenie stánku, keď ho nepostaví veľtržné firma sama. Ďalšie poplatky sú za pripojenie elektriny, za revíziu elektriny, za vjazd a pod. A pritom nikto reálne nepočúva vašu spätnú väzbu. Je to zahrávanie sa s ohňom zo strany organizátorov veľtrhov a výstav. Akonáhle chýba jedna firma, zneistí ďalšie. Keď príde menej firiem, príde nabudúce aj menej návštevníkov. Tým pádom nabudúce bude opäť ešte menej firiem. A tak to aj vyzerá. Úpadok na oboch stranách.

 

Salón Vozickar.info poskytne to, na čo veľtrhy nemajú

 

  • Áno, taký je v posledných rokoch trend. Terajšou metodikou sa už zrejme nedá klesajúca krivka zastaviť. Je načase to staré opustiť a ponúknuť niečo nové, efektívnejšie.

– Vlaste sa čudujem všetkým firmám, ktoré tento rok ešte boli v Bratislave aj Brne. Mám pocit, že im chýba sebareflexia. Schválne som si kvôli tomu vyhľadal v archíve fotku z Rehaprotexu 2006. Mali sme v stánku ľudí hlava na hlave. Ale museli sme „makať“. To bohužiaľ niektorým firmám tiež nedochádza. Chyba je evidentne na oboch stranách.

Úprimne preto ďakujem všetkým tým, ktorí uverili mojej vízii pretavenej do tohto pilotného projektu. A idú s Vozickarom.sk a spoločnosťou Letmo do novej podoby komunikácie s našimi klientmi. Menovite je to Opel, ktorý ani chvíľu neváhal. Naň je napojený Ares. Naša myšlienka oslovila aj ďalšie subjekty – Otto Bock, české MEDICCO, Benecykl, Organizáciu muskulárnych dystrofikov, Slovenský paralympijský výbor či Opus Lacrimosa. Posledne menovaný privezie na Salón Vozickar.info unikátne obytné auto pre vozíčkarov.

  • Takže, pre koho je vlastne podujatie Salón Vozickar.info určené, čo konkrétne by mala táto akcia priniesť návštevníkom Salóna? 

– Naše podujatie má podtitul Edukácia/Výber/Nastavovanie/Servis. Už to samo ju vymedzuje oproti tradičnému veľtrhu. Tam sa nikto vzdelávaním, nastavovaním ani servisom nezaoberá. Navyše, firmy zúčastňujúce sa na Salóne sú v režime priateľstva alebo aspoň v pakte neútočenia .

Návštevník si bude môcť vyskúšať sedačku od jednej firmy, položiť si ju na vozík od druhej a potom si celý vozík naložiť do auta tretej firmy, ktorý bol upravený štvrtou firmou. Toto na klasickom veľtrhu možné nie je. Nehľadiac na to, že hotel Máj k tomu všetkému pridáva príjemné kaviarenské prostredie. Bude to teda zároveň diskusná platforma, kde môžeme veľa vecí prebrať osobne. Možno práve toto prostredie bude liahňou pre nové projekty, či už on-line alebo off-line charakteru. A Salón Vozickar.info takto ponúka ďalší benefit.

 

V peniazoch sa topia firmy, ktoré služby neposkytujú

 

  • Je niečo také ozaj možné?

– Večer, keď si ľahnem, tak to vidím úplne jasne. Ivo Páleník prezentuje nový projekt Hendikup.sk, Tibor Köböl s niekým preberá posledné novinky v legislatíve. Marek Machatadiskutuje o tom, čo aktuálne vozíčkarov trápi a vzadu si niekto s Milanom Kašiakom z Paralympijského motivačného centra skúša antidekubitnú sedačku na tlakovej mape Conformat. Do toho sa chystá Peter Štaffen na prednášku o ornitoterapii a vonku si Majka Košťálová skúša obytné auto Charlye Tramp. Tak nejako si to predstavujem. O dva týždne uvidíme, či Salón Vozickar.info taký ozaj bude.

  • Aký benefit Salón Vozickar.info prinesie vystavovateľom? 

– Keďže aj ja som v tejto skupine, tak to môžem povedať celkom presne. Efektivitu stretnutia, ciest, času i financií. Mnoho zákazníkov má dojem, že pomôcky sú veľmi drahé a my sa preto topíme v peniazoch. Lenže cena odráža hlavne nákupné hodnotu, ktorú musíme výrobcom zaplatiť. Je smutné, že v peniazoch sa väčšinou topia práve firmy, ktoré poskytujú nulové služby a „odrbávajú“ klientov. Práve preto sme ich na Salón Vozickar.info ani nepozvali. Pre tých lepších bude Salón príležitosťou ako zvládnuť veľa vecí za jedno popoludnie.

  • Keď už sme pri vystavovateľoch, prídu všetci, ktorých ste na podujatí Salón Vozickar.info chceli mať?

– Najdôležitejšie je, že tam budú hlavne ľudia, ktorých som tam chcel mať. Skoro si hovorím, že by som ich mal označovať za veľvyslancov nového podujatia Salón Vozickar.info. Alebo inak, Ivo, Marek, Tibor a Peter budú Levy Salóna, ostatní budú ambasádori. Čo sa týka produktov, som nadšený, že návštevníkom predstavíme len niekoľko dní pred Salónom dokončené obytné auto Charley Tramp. Teší ma, že nadviažeme na historickú spoluprácu s českým MEDICCO s vertikalizačnými stojanmi. Aj to, že ľudia budú môcť napríklad konfrontovať sedačky Jay so sedačkami Roho alebo že si budú môcť vyskúšať  naložiť vozíky do áut Opel.

 

Registrácia na stránke www.vozickar.sk/Salon je nevyhnutná

 

  • A keď sa mrknete do dní vzdialenejších, kde vidíte Salón Vozickar.info?

– Dúfam, že sa k nám pripoja spoločnosti ponúkajúce modernú SMART elektroniku, exoskeletony, autá Elbe a mnohí iní. Preto hovorím o budúcnosti, lebo sa budem veľmi usilovať o to, aby sme sa mohli stretávať na jarnej i jesennej akcii Salón Vozickar.info. Nielen kvôli produktom, ale aj preto, aby sme si navzájom ukázali, kam sme sa za pol roka vo vlastných projektoch posunuli.

  • Na záver nášho rozhovoru ste požiadali o priestor na jednu dôležitú pripomienku…

– Len upozorním záujemcov o podujatie Salón Vozickar.info na jednu zásadnú vec. A myslím to vážnejšie, než to vyzerá. Je nevyhnutné, aby sa návštevníci čo najskôr registrovali na stránke www.vozickar.sk/Salon. Len tak môžeme zabezpečiť dostatočné zázemie, občerstvenie a miesto.

Teším sa na stretnutie s každým z Vás.

(j.szabo@vozickar.sk)

Categories: Nezaradené

0 thoughts on “Salón Vozickar.info ponúka benefity, kvôli ktorým budú veľtrhy blednúť závisťou”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Nezaradené

Salón vozickar.info je už minulosťou, vďaka úspechu má vozičkársky Salón budúcnosť

„Akcia je to parádna, ale zdraví ľudia sú na nej diskriminovaní. Mňa už nohy bolia ako koňa po sťahovaní dreva z kopcov,“ posťažovala sa Zuzana Jurisová, ktorá na vozičkársky Salón prišla so svojou telesne postihnutou dcérou Read more…

Nezaradené

Na Salóne Vozickar.info Vás privítame vo výnimočnom priestore!

Už iba päť dní nás delí od otvorenia výstavno-vzdelávacieho podujatia, ktoré svojou štruktúrou nemá na Slovensku obdobu. Základné fakty o ňom ste sa mohli dozvedieť v úvodnom rozhovore s Mirekom Zemanom, „otcom“ myšlienky vytvorenia nového priestoru kombinujúceho výstavu, Read more…